Close

Výlet – Babiččino údolí a Muzeum Boženy Němcové

Listopad 7, 2023

výlet

Ve středu 4. října jsme se spolu se studenty odborného učiliště vypravili na výlet do Babiččina údolí nedaleko městečka Česká Skalice ve Východních Čechách. Cesta autobusem trvala přes čtyři hodiny a byli jsme opravdu rádi, když jsme dorazili na místo.

Celému údolí vévodil zámek Ratibořice, který nechala přestavět vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská, kterou jistě všichni znáte z knihy,, Babička “ od spisovatelky Boženy Němcové. Prohlídka zámku se nám všem líbila a velmi nás zaujalo nejen vybavení jednotlivých místností, ale i vyprávění pana průvodce.

Od zámku jsme pak šli cestou kolem Rudrova Mlýna a Vodního mandlu až ke Starému Bělidlu. O pár metrů dál pak byl Viktorčin splav, který asi každý zná z knihy nebo filmu. U pomníku Babička s vnoučaty jsme se museli vyfotit, abychom měli památku a důkaz toho, že jsme tam skutečně byli.

Po prohlídce památek v Ratibořickém údolí jsme přejeli do České Skalice, kde se nachází Barunčina škola a Muzeum Boženy Němcové, které je nejstarším českým literárním muzeem a je zde také stálá expozice věnovaná Boženě Němcové a historii města. Po krátké prohlídce města jsme opět nasedli do autobusu a vraceli se domů unavení, ale s novými poznatky o památkách naší země.

Mgr. Šišková Monika